Committees

Conference Chair

Program Committee Chairs

  • Pei Wang
  • Bas Steunebrink

Organizing Committee

  • Ben Goertzel, OpenCog Foundation, Hanson Robotics
  • Pei Wang, Temple University
  • Bas Steunebrink, Swiss AI lab IDSIA
  • Matthew Ikle, Adams State University, OpenCog Foundation
  • Jose Hernandez-Orallo, Universitat Politècnica de València (Tutorials and Workshops Chair)
  • Brandon Rohrer, Microsoft (Poster and Demo Sessions Chair)
  • Ed Keller, New School (Local Co-chair)

Program Committee

  • Tsvi Achler,  Los Alamos National Labs
  • Bo An, Nanyang Technological University
  • Joscha Bach, MIT Media Lab
  • Eric Baum, Azure Sky Research Inc
  • Tarek Besold, Free University of Bozen-Bolzano
  • Jordi Bieger, Reykjavik University
  • Dietmar Bruckner, Vienna University of Technology
  • Cristiano Castelfranchi, Institute of Cognitive Sciences and Technologies
  • Antonio Chella, Università di Palermo
  • Haris Dindo, Yewno
  • Blerim Emruli, Luleå University of Technology
  • Benya Fallenstein, Machine Intelligence Research Institute
  • Stan Franklin, University of Memphis
  • Nil Geisweiller, Novamente LLC
  • Ben Goertzel, Novamente LLC
  • Jose Hernandez-Orallo, Universitat Politecnica de Valencia
  • Bill Hibbard, University of Wisconsin – Madison
  • Marcus Hutter, Australian National University
  • Matt Iklé, Adams State University
  • Benjamin Johnston, University of Technology Sydney
  • Grief Klaus, Swiss AI lab IDSIA
  • Randal Koene, Boston University, Fatronik Foundation, Neural Engineering Corporation
  • Kai-Uwe Kuehnberger, University of Osnabrück
  • Ramona Kumar,  University of Cambridge
  • Oliver Kutz, Free University of Bozen-Bolzano
  • Christian Lebiere, Carnegie Mellon University
  • Moshe Looks, Google Inc.
  • Maricarmen Martinez, Universidad de los Andes
  • Amedeo Napoli, LORIA Nancy
  • Eric Nivel, CADIA, Reykjavik University
  • Sergei Obiedkov, National Research University Higher School of Economics
  • Laurent Orseau, Google Deepmind
  • Günther Palm, Ulm University
  • Maxim Peterson, St. Petersburg National Research University
  • Florin Popescu, Fraunhofer-Institut
  • Alexey Potapov, AIDEUS
  • Paul Rosenbloom, University of Southern California
  • Sebastian Rudolph, Technische Universität Dresden
  • Rafal Rzepka, Hokkaido University
  • Ricardo Sanz, Universidad Politecnica de Madrid
  • Samer Schaat, Vienna Technical University
  • Ute Schmid, University of Bamberg
  • Jürgen Schmidhuber, IDSIA
  • Zhongzhi Shi, Institute of Computing Technology Chinese Academy of Sciences
  • Leslie Smith, University of Stirling
  • Javier Snaider, Google Inc.
  • Daniel L. Silver, Acadia University
  • Nate Soares, Machine Intelligence Research Institute
  • Bas Steunebrink, IDSIA
  • Claes Strannegård, Chalmers University of Technology
  • Kristinn Thórisson, Reykjavik University
  • Julian Togelius, New York University
  • Mario Verdicchio, Università degli Studi di Bergamo
  • Pei Wang, Temple University
  • Roman Yampolskiy, University of Louisville
  • Byoung-Tak Zhang, Seoul National University

Steering Committee

  • Ben Goertzel, OpenCog Foundation & Hanson Robotics, Hong Kong (Chair)
  • Marcus Hutter, Australian National University, Australia